• Home »
  • Genel »
  • Rönesans İnşaat Türkmenistan’da İki Fabrika İnşa Edecek

Rönesans İnşaat Türkmenistan’da İki Fabrika İnşa Edecek

Rönesans İnşaat Türkmenistan'da İki Fabrika İnşa EdecekTürk şirketlerinin müteahhitlik sektöründe söz sahibi olduğu Türkmenistan’da Rönesans Holding, Mari vilayetinde amonyak ve gübre üretim fabrikası ihalelerini kazandı.

Şirket, başkent Aşkabat'a yaklaşık 350 kilometre mesafedeki Mari vilayetinde yıllık kapasitesi 600 bin ton gübre ve 400 bin ton amonyak üretim fabrikalarını inşa edecek. Rönesans İnşaat, bunun yanı sıra fabrikaların teknik malzemelerinin donatımı, montaj çalışmaları ve teminatını da üstlenecek.

Şirketin projenin inşaatına Ocak 2011'da başlaması ve Haziran 2014'de tamamlayarak teslim etmesi bekleniyor. İhale Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından imzalandı ve resmi gazetelerde yayınlandı.

Türk şirketin inşa edeceği fabrikalar, Türkmenistan'da tarım sektörünün gübre ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak ve tarım ürünleri üretiminin arttırılmasına katkı sağlayacak.

Resmi gazetede yayınlanan kararnamede, projelerin maliyeti hakkında bir rakam açıklanmadı. Ancak Türkmenistan, geçtiğimiz yıl Japonya İhracat ve Kredi Garanti kuruluşu NEXI'nin (Nippon Export and Investment Insurance) garantisi kapsamında bu ülkenin Uluslararası İşbirliği Bankası ile 45 milyar Japon yeni (501,2 milyon dolar) değerinde kredi anlaşması imzalamıştı. Bu kredinin, Türkmenistan'ın Mari vilayetinde inşa edilecek amonyak ve gübre fabrikalarının inşaatı için harcanacağı açıklanmıştı.

Rönesans İnşaat, Türkmenistan'da başkent Aşkabat'ta Türkmen Politeknik Enstitüsünün idari ve okul binalarının yanı sıra aynı yüksek öğretim kurumu bünyesinde spor kompleksi ve yurt inşa ediyor. Türk şirketinin bu projesinin maliyeti 247 milyon dolar.